Energiahatékony ház tervezés

Referenciák / Tetőfelújítás hőkamerás vizsgálata

Hőkamerás vizsgálat képei

Hőkamerás vizsgálat összefoglaló jelentés

Hőképek elemzése – összefoglaló

épület:                                                pince + fsz. + tetőtér kialakítású családi ház,

vizsgálat tárgya:                               az épület tetőszerkezetének hőhidainak hőkamerás vizsgálata

külső levegő hőmérséklet:         + 5 ˚C

belső levegő hőmérséklet:         + 24-28 ˚C

időjárás:                                              enyhén borús – derült

Előzmények

Tulajdonos 2015. őszén azt tapasztalta, hogy a tetőtéri szintet nem tudja megfelelő mértékben kifűteni, és a tető és falfelületek hidegek. 2016. január-február hónap során megbízott egy kivitelezőt azzal, hogy a tetőben, illetve a padlásfödémen lévő szigetelést hozza helyre, illetve pótolja ki a lehetséges mértékig. Kivitelező feladata volt ezen kívül a tetőfelépítmények („kutyaólak”) oldalainak szigetelése, valamint a lefelé hűlő földszint és tetőtéri szint közötti födém alsó síkjának szigetelése, valamint ezen felépítmények melletti „búvó terek”, gardróbok padlóinak a szigetelése. A kivitelező által elkészített munkálatokat követően tulajdonos azzal a kéréssel fordult hozzám, hogy vizsgáljam meg az elvégzett munka minőségét hőkamerával, derítsem ki, hogy a szigetelések az adott szigetelésvastagsághoz viszonyítva megfelelő mértékben és minőségben megfelelő illesztésekkel kerültek –e kialakításra. A kérés oka, hogy tulajdonos a munkálatok befejezte után is úgy érzi, hogy a tetőtérben lévő radiátorok nem képesek kifűteni a tetőteret, és klíma egységeket kell használjon a megfelelő hőfok elérésére.

A vizsgálat alatt kivitelező is jelen volt és elmondta a kivitelezés technológiáját. A tető szigetelését kívülről a cserép, cseréplécek elbontásával végezték. A szarufák közé a belső lambéria burkolatra kívülről új párazáró fóliát fektettek, visszatették a meglévő szigetelést, azt helyreigazítva, és kipótolták a szarufa teljes keresztmetszetében. Így a tetősíkban 15 cm gyapot szigetelés került. A padlástérben összesen 30-35 cm szigetelés lett lefektetve. 

Tetősík

Általános felület:

A tetősík általános felületéről készült hőképeken megjelennek a szarufák. A szarufák belső oldalán vízszintes irányú lambériaburkolat található. A hőképeken nem látszik vízszintes irányú segéd lécváz. A lambéria ebből következően közvetlenül a szarufákra van rögzítve. Ez egybevág a kivitelező által elmondottakkal, ami a vizsgálat kiértékelésének szempontjából jó hír, hiszen így a lambériára kerülő párazáró fóliára közvetlenül, lécváz közötti légrés közbeiktatása nélkül csatlakozik a hőszigetelés, ami lehetőséget ad arra, hogy hőkamerával az esetleges szigetelési hiányokra nem kellő illesztésekre fény derüljön.

A hőképeken tisztán kivehetőek a szarufák, mely az adott keresztmetszetben a tető hőszigetelését jelentik. A szarufák melletti hőszigetelés illesztések mindenhol pontosak. A tetősíkban lévő szigetelésben sehol nem tapasztalható hiány, a szarufák közötti sáv teljesen egyenletes hőmérsékletű.              

Tetősíkok találkozása:

A tetősíkok találkozásainál, a vápáknál nem tapasztalható az általános tetőfelülethez képest csökkent hőmérsékletű felület.

A tetősík és térdfal találkozása:

A tetősík és a térdfal találkozásánál nem alakul ki lehűlt felület (hőhíd), a térdfalon viszont egyes helyeken tapasztalható hidegebb felület, pl: IV_05810-es és …11-es hőképen – lépcsőfeljárónál- 1,4 ˚C-os különbség,. Az IV_05756-os hőképen a térdfal tetején 0,7 ˚C-al hidegebb kisebb felület látható, de itt a térdfal és a válaszfal, illetve padló találkozásánál szintén ugyanilyen mértékű lehűlt felületek találhatóak. Ezen jelenség nem a tető szigetelésével összefüggő hőhíd. 

Tetősík és tetősíkra merőleges falak találkozása:

IV_05812-es és …13-as hőképen a fürdőszobai térdfal és tetősík találkozásánál az általános belső felületekhez képest 4 ˚C-al hidegebb hőmérsékletű jelentősebb kiterjedésű (kb: 0,3 x 0,5 m-es) felület látható. Ezt a részt érdemes lenne feltárni és a hideg felület okát megállapítani, az okot megszűntetni. Ezt a helyet leszámítva a többi válaszfal és tető találkozásánál tapasztalható hőhíd normál jelenség, pusztán a különböző szerkezetek összeépítéséből adódik. Nagyobb jelentőséggel bír a térdfal-válaszfal találkozásánál lévő geometriai hőhíd.

Padlásfödém

A padlásfödém szigetelése a belső hőképek alapján teljesen egyenletes, hiányosság, hiba nem tapasztalható.

Tetőfelépítmények („kutyaólak”)

A tetősík és a tetőfelépítmény függőleges falának találkozásának vonala mentén a belső felületi hőmérséklet 1,4 ˚C-al hidegebb a tetőfelépítmény többi belső felületéhez viszonyítva. Ennek oka lehet a lefutó szarufa, amire a tetőfelépítmény került. A jelenség elkerülhetetlen. Pl.: IV_05785-ös hőkép. Azonban a lefutó szarufa alsó vége felé a hőmérsékleti különbség 4,5 ˚C, ami már jelentős. Ez a fajta lehűlt felület több felépítménynél jelentkezik, területi mértéke kb. 0,25 m x 0,25 m-es. A felület mértéke és hőmérséklete nem lehet teljes mértékben oka a tetőtér kifűthetetlenségének. Ettől jóval nagyobb probléma a tetőfelépítmény ablakainak a beépítése. A nyílászárók tok-szárny szerkezeti találkozása egyébként megfelelő, az ablakok jól záródnak. Azonban az ablaktok függőleges részeinek alsó 40-50 cm-es szakaszán a tetőfelépítmény belső átlagos felületéhez viszonyítva már 6,0-6,5 ˚C-al hidegebb hőmérséklet mérhető. A vizsgálatkori relatív magas belső 24-28˚C-os levegőhőmérséklethez képest itt az ablaktoknál 20 ˚C alatti hőmérséklet is mérhető. Hidegebb időben és normál 20-20 ˚C-os belső levegő hőmérséklet mellett itt 14 ˚C körüli hőmérséklet is kialakulhat, ami jelentős hűtő hatással bír. Vizsgálandó az ablakbeépítés légzáró képessége. 

Lefelé hűlő födémek – búvó terek

A búvó terekben, melyek ajtaja a vizsgálatkor és előtte több napig nyitva volt, de egyébként hőleadó felület nincs bennük, a kialakult belső felöleti hőmérséklet általános helyeken, 22-24 ˚C között volt. A térdfal és a födém találkozásának több éle mentén 16-17 ˚C-os a kialakult belső felületi hőmérséklet. Egyes helyeken 25-30 cm-es hosszban 15-16 ˚C-os hőmérséklet mérhető (IV_05769).  Van olyan sarok, ahol a minimum hőmérséklet 10,7 ˚C (IV_05764), 11,5 ˚C (IV_05795), 13,8 ˚C (IV_05796) illetve élek egyes pontjai, ahol a kialakult hőmérséklet 11,8 ˚C, 14,3 ˚C (IV_05794), 13,2 ˚C (IV_05798). Ezek a hideg részek valószínűleg olyan csomópontok ahol a hideg felület kialakulása filtráció eredménye, azaz a felületi hőmérséklet nem hővezetés útján jön létre, hanem közvetlenül a külső bejutó levegő miatt alakul ki. Ezeken a helyeken érdemes lenne visszaszedni a belső OSB burkolatot és az alatta lévő szigetelés rétegeit, és ellenőrizni a fal menti tömítéseket.

Hasonló szolgáltatást szeretne? Kérjen nagyságrendi árajánlatot!

Tetőfelújítás hőkamerás vizsgálata

Írja le számokkal*: kilencvenkilenc

10 tipp, amit ha ismer, milliókat megspórolhat az építkezésen!

Ha szeretné elkerülni a házépítés buktatóit, kérje e-mail sorozatban a milliókat érő tippeket!

Megismertem és elfogadom az adatvédelmi tájékoztatót.