Energiahatékony ház tervezés

Referenciák / Zuglói társasház

Helyszín:
Budapest, XIV. kerület
Tervezés éve:
2005

Látványtervek

Alaprajzok

Előzmények

Az építési terület Budapest külvárosában, Zuglóban helyezkedik el. A tervezésnél az alábbi adottságok voltak meghatározók:

Telek

Az építési terület Budapest, XIV. Róna u. 111. sz.-telken helyezkedik el. A telek szabályos négyszög alaprajzú.

Terep

A telek enyhén lejt, a Róna utca felőli járda 60 cm van magasabban mint a Kövér Lajos utcai.

Tájolás – kilátás

A telken nincs számottevő kilátás, A telek hosszabbik oldala ÉK-DNy-i tájolású.  A lakások elhelyezése a legjobb tájolás figyelembevételével történt így ezek a dél-nyugati és észak-keleti tájolás kapták.

Megközelítés – infrastruktúra

A telket két irányból lehet megközelíteni; az intenzív forgalmat bonyolító Róna utca felöl, és a zsákutcaként végződő Kövér Lajos u. felől.

Építészeti környezet

Az építészeti képe vegyes, mind az épületek állagát mind a minőségét tekintve, de általánosan jellemzőek a többemeletes lakóépületek.

Jelenlegi beépítettség

Jelenleg a telek beépítetlen. A környéken lakók átközlekedésre használják. A telket jobb oldalról egy 15 m ereszmagasságú többlakásos épület tűzfala, bal oldalról egy szabadon álló villaépület határolja.

Előzmények

Tárgyi épület a 2005 február 25. –én meghirdetett, Megbízó által kiírt meghívásos építészeti tervpályázat során elnyert tervezési feladat.

Tervezési követelmények

Alapvető szempontként került megfogalmazásra a funkció és a tájolás adottságainak olyan együttes felhasználása, amely egyszerűen viszonyul a meglévő környezethez és a negyven család tagjai számára békés együttélést biztosítja. Szempont volt – a lehetőségek szerint – zöldfelületek maximális biztosítása.
A beruházó által megfogalmazott igény a 33- 54 m2-es hasznos alapterületű, garzon illetve 2-3 szobás, kényelmes lakások kialakítása volt, melyek maximálisan kielégítik a szociálisan rászoruló családok igényeit.
Olyan tetőkialakítás és tömegformálás volt a cél, amely – figyelemmel a beépítési lehetőségekre – egységes építészeti megjelenést nyújt, kedvezően illeszkedik a környezetbe, annak építészeti szintjéhez alkotó módon igazodik, megfelelően az építésügyi hatóság által is szorgalmazott elképzeléseknek.

Alaprajzi kialakítás

Az adottságok és a tervezés során kialakított követelmények az alábbi tervmegoldást eredményezték:

Telepítés , elhelyezés

Alapvető építtetői követelményként került megfogalmazásra az előírt szabályozási határértékek maximális kihasználása.
Az építési vonal által meghatározott építési hely két tömb tervezését irányozta elő. Az illetékes építési hatósággal történt egyeztetés nyomán, mivel a szabályozott hely jóval kevesebb beépítésre adott lehetőséget az építési hely határát az oldalkertek és az OTÉK által előírt paraméterek betartásával, átléptük. Felszíni parkolók létesítését az építési hatóság és a ZVKSZ előírásai akadályozzák; a megfogalmazott igénnyel éppen ellenkezőleg a felszín alatti gépkocsi tárolást szorgalmazzák. A 35 % zöldfelületi mutató egyértelműen a pinceszintre kényszeríti a parkoló telepítését.
A függőleges közlekedők kialakításánál arra törekedtünk, hogy a középmagas épületeknél szükséges füstmentes lépcsőház és füstmentes előtér kialakítását (zárt folyosós rendszer esetén kötelezően létesítendő) elkerüljük, értékes homlokzati felület vesztése nélkül nyílt folyosós rendszert létesítsünk.
A pinceszinti garázs pillérraszteréhez igazodva lett redukálva a földszinti és emeleti beépítés. Ez a kontúr azonban az OTÉK vonatkozó előírásait betartva megnövelésre került az emeleti szinteken.

Funkcionális kialakítás

Célunk, változatos méretű lakások tervezése, és ezzel párhuzamosan a lehetséges legtöbb lakás kialakítása az adott szabályozási keretek között.
Alaprajzi kialakításnál figyelembe vettük a beruházó célját, amely a lakások lehető legjobb értékesíthetőségét célozza meg.
A jellemző vevőkör véleményünk szerint a többgyermekes családokból, a családalapítókból vagy az éppen kirepülő fiatalokból áll.
A maximális lakásszám kialakulásában, döntő szerepe van a parkolók létesítési lehetőségeinek. Mi ezt felszíni parkolással, földszinti garázzsal, de elsősorban térszín alatti teremgarázzsal oldottuk meg. A Kövér Lajos utca felől biztosítjuk a felszíni parkolást (5 db szgj.) , valamint a földszinti garázsokat   (3 db szgj.). A teremgarázsban 22 autó parkolását oldottuk meg. Így az össz. gépjármű-parkolók száma 30. Ezzel összhangban 30 lakást terveztünk a területre. Az épület Róna utcai tömbjében szintenként 3, míg a Kövér Lajos utcai tömbben szintenként 2 lakást terveztünk. Az épület földszintjén garázsokat, valamint tárolókat alakítottunk ki. Az első emelettől kezdődően találhatóak lakások. Egyes hatodik emeleti lakásokhoz még egy-egy galériaszintet terveztünk.
A Róna utca felőli tömbben a Forgalmas útra egy kisebb garzont (E), középen egy nyugodt kertkapcsolattal is rendelkező „átmenőlakást”(D), és végül hátul egy kerti lakást alakítottunk ki (C).
A Kövér L. u.-i tömbben két nagyobb lakást (A, B)telepítettünk.
A lépcsőházak kialakítása: üvegfalú felvonót terveztünk, így a kialakuló belső folyosószerű közlekedő tágasabb térhatásban részesülne, illetve a burkolt tűzfal mentén beeső súrolt fény (kiegészítve világítással) érzékelhetővé válhat a folyosóról is.

Építészeti megjelenés

Az elsődleges tömegformáló elem a megbízó igényeihez igazodva a maximális minden lakáshoz biztosított teraszképzés. 
A tető cseréppel fedett kivéve a korcolt fedésű alacsony hajlású kiugró dobozokat, melyek az építménymagasság által kihasználható átlagmagasságot adják vissza és egyben megmozgatják a tetősíkokat.
A teraszok „korlátjait” biztonsági üvegből terveztük.
Az épület plaszticitását kiemelik az anyagváltások és az épületen ritmikusan elhelyezett teraszok, illetve sarokteraszok. Az épület tagolt tömegével, homlokzatával, a színvonalasan kialakítandó kerttel, környezetéhez igényesen csatlakozik és gazdag plasztikai hatást nyújt.
Az épület külső falsíkjai vakolt burkolatot kapnak, különböző síkokban különböző struktúrával.  A homlokzati korlátokat biztonsági üveg helyettesíti.

Szerkezetek ismertetése

A ház szerkezete monolit vasbeton, pillérvázzal, merevítő vasbeton falakkal, alul-felül sík, kétirányú teherhordású födémekkel. Az egyes szinteket épületenként egy-egy lépcsőház és egy-egy felvonó kapcsolja össze.

Alapozás:

Az épület alapozása vízzáró vasbeton lemezalapozás, mely a pinceszinti födémmel és monolit vasbeton vízzáró pincefalakkal együtt egy kellően merev dobozszerű fogadószintet biztosít a felmenő szerkezetek számára.
Az alaplemez felvett mérete 40 cm-es, a nagyobb terhelésű pillérek alatt 60 cm-re kivastagítva.
A munkagödör kiemelése előtt a csatlakozó szomszédos épületek alapozási síkját le kell mélyíteni a munkagödör tükörszintje alá kb. 50 cm-el. Erre injektálásos talajszilárdítási eljárást, a Jet-grouting technológiát használunk. A jet cölöpöket szakaszosan készítjük el, majd azok szilárdulását követően a föld kiemelése után visszavéssük őket a telekhatár vonaláig. A jet oszlopok védelme mellett a munkagödör kiemelhető a szomszédos épületek állagának és állékonyságának veszélyeztetése nélkül.

Függőleges teherhordó szerkezetek:

A pinceszint földdel érintkező falai 40 cm vastag, nyugalmi földnyomásra méretezett, monolit vasbeton vízzáró falak. A külső oldali visszatöltést csak a pincefal megfelelő leterhelése, tehát az épület térszín alatti szerkezeteinek szerkezetkész állapotában szabad elvégezni. A pince belső terében vasbeton pillérek találhatóak, ezekre alul-felül sík vasbeton födém támaszkodik.
A térszín felett a felmenő függőleges teherhordó szerkezetet vasbeton falakkal merevített monolit vasbeton pillérváz alkotja. A belső pillérek 30/50 cm-es keresztmetszettel, a homlokzatiak 40/25 cm-es mérettel kerülnek kialakításra. A vasbeton falak a lépcsőház két oldalán és a tűzfalak egyes részeinél épülnek, 15cm-es szerkezeti vastagsággal.
A hatodik emeleten a részlegesen koporsófödémes kialakítás következtében néhány vasbeton pillér már nem megy tovább, itt helyenként a válaszfalakba illetve lakáselválasztó falakba rejtett acélpillérekre van szükség. Az acélpillér kialakítása két egymással szembeforgatott és szakaszosan összehegesztett UAP130-as melegen hengerelt szelvény. A pillérváz közé kitöltő téglafalak épülnek, kialakításuk külső és belső falak esetében egyaránt 30cm-es Porotherm hőszigetelő falazóelemekből áll.
A kültérrel határos vasbeton elemek megfelelő hőszigeteléssel vannak ellátva a hő- és páratechnikai problémák elkerülése végett.

Vízszintes teherhordó szerkezetek:

Az épület közbenső födémjei alul-felül sík monolit vasbeton szerkezetek. A pincefödém esetében a földszinti kontúron túlnyúló részen 70 cm-t (a Kövér Lajos utcai oldalon csak 10cm-t) ugrik a födém, a visszasüllyesztést a zöldtetős rétegrend indokolja. A födémek a felső szinteken 23 cm-es, a pinceszinten az épületek alatt szintén 23 cm-es, a zöldtetős udvarfödém alatt 25cm-es vastagsággal készülnek.
Az erkélylemezeknél a zsaluba helyezett 5 cm vastag hőszigetelés kerül a födémlemezek alá, a lemezek felső síkját lejtésben húzzák le.
A födémek szélén zsaluzatba helyezett hőszigetelés készül, az erkélylemezeket körbe kell hőszigetelni a hőhídmentesség biztosítása érdekében. A födémekbe betonozás előtt el kell helyezni az elektromos védőcsövezést.

Tetőszerkezet:

A tetőszerkezet vasbeton koporsófödémmel gyámolított ácsszerkezet. A tetőn tetősíkban elhelyezett nyílások, helyenként tetőkiemelések találhatóak.
A tető elsődleges tartószerkezetét a 20 cm vastag koporsófödém jelenti, ezek fogadják a szarufákat. A koporsófödém feletti szakaszon kis fesztávon (5,50 méter) üres fedélszék készül.

Merevítés:

Az épületek egy-egy dilatációs egységet képeznek, melynek térbeli merevségét biztosítani kell. Az építés közbeni és végleges állékonyságot a kétirányú vasbeton falak és a vasbeton lépcső biztosítják. Végállapotban ehhez hozzájárul a kitöltő falazat merevítő hatása.

Válaszfalazás:

Hagyományos 6 és 10 cm-es égetett kerámia válaszfallapból készül. A gépészetileg szükséges helyeken 80 cm magasságú szerelőfalak épülnek. A lakások között 30 cm Porotherm hanggátló tégla falazat készül.

Nyílászáró szerkezetek

Egyedi és típusjellegű homlokzati illetve belső nyílászárók kerülnek elhelyezésre. A homlokzati nyílászárók kívülről alumíniummal burkolt fa, bukó-nyíló kivitelűek, hőszigetelő üvegezést kapnak. Mind a belső, mind a külső ajtók nyíló kialakításúak. A belső ajtók tömör ill. mélyen üvegezett típusúak.

Üvegezés

Az egyedi homlokzati nyílászárókba hőszigetelő üvegezés készül kétrétegű kivitelben 3 és 5 mm-es síküvegből. A fölszintről megközelíthető nyílászárók betörésvédő fóliával ellátottak. A Róna utca felőli lakásokban speciális környezeti zaj csökkentésére, hanggátlására kialakított nyílászáró szerkezetek kerülnek beépítésre, eltérő 4-8 mm-es üvegezéssel. A franciaerkélyek mellvéd falai tűzgátló üveggel(G60, Th=1 óra) készülnek
Erkélyek korlátai pontmegfogásos biztonsági üveggel készülnek.

Burkolás

A vizes helyiségek egyöntetűen mázas kerámiával burkoltak. A lakóhelyiségek és a közlekedők burkolata mindenütt szalagparketta. A szabadtéri közlekedő utak kavicságyba fektetett díszburkolatúak, míg a lehajtó rámpa csúszásmentes beton felületet kap. A teraszok fagyálló lapburkolatot kapnak. A parkoló felületek a fent említett műanyag gyepráccsal fedettek.

Belső kiképzés

A belső helyiségek falfelületei vakoltak. A vizes helyiségek 2,1 m-es magasságig csempézettek. A külső faszerkezetek xylamon alapozás utáni, kétszeri, cseresznye barna színű bevonatot kapnak. A tető- és a homlokzati faszerkezetek láng- és gombamentesítő szerrel nyernek kezelést.

Homlokzatképzés

Az épület külső falsíkjai közetgyapot hőszigetelést és a rendszerhez tartozó páraáteresztő szín vakolatot kapnak, különböző felületképzéssel.

Hasonló szolgáltatást szeretne? Kérjen nagyságrendi árajánlatot!

Zuglói társasház

Írja le számokkal*: kilencvenkilenc

10 tipp, amit ha ismer, milliókat megspórolhat az építkezésen!

Ha szeretné elkerülni a házépítés buktatóit, kérje e-mail sorozatban a milliókat érő tippeket!

Megismertem és elfogadom az adatvédelmi tájékoztatót.