Energiahatékony ház tervezés

A hagyományos épületektől a passzívházig… Mekkora legyen a hőszigetelés?

Egy passzívház fűtési energiaigénye 80–90%-kal kevesebb, mint egy hagyományos házé és 60–75%-kal kevesebb, mint egy alacsony energiaszintű házé. A passzívházelmélet kitalálói a következő gondolatmenetet követve jutottak el a konkrét építési módszerig:

  • Az új épületek jól hőszigeteltek és kellően légzárók, hogy minél kevesebb legyen az energiaveszteségük.
  • A légtömör épületben higiéniai okokból, biztosítani kell a folyamatos szellőztetést. A szellőztetéskor fellépő hőveszteséget azonban minimalizálni kell. A folyamatos, de csak minimális hőveszteséget okozó szellőztetés csak hővisszanyerővel ellátott gépi szellőzés üzemeltetése mellett lehetséges.

  • A kérdés, hogy mennyi hőenergiát lehet bevinni az épületbe, az amúgy is rendelkezésre álló szellőzőrendszeren keresztül?
  • A számítások azt mutatták, hogy kb. 10 W-ot négyzetméterenként, ami közép-európai klíma mellett 15 kWh/(m2év) fajlagos fűtési energiaigénynek felel meg.
  • A következő kérdés az volt, hogyan lehet elérni, hogy egy épület fajlagos energiaigénye ilyen alacsony legyen?
  • A fajlagos energiaigény az épület energetikai nyereségeinek és veszteségeinek egyenlegéből adódik, ezért az egyes épületelemek hőszigetelő képességére nem lehet egzakt határértéket megkövetelni. Egy ház az épületszerkezetek kevésbé szigorú U-értéke mellett teljesítheti a passzívházakra vonatkozó fajlagos energiaigény-elvárást, a 15 kWh/(m2év) értéket, ha relatív kicsi a lehűlő felülete a mérete és nagy a szoláris nyeresége.

A tapasztalat mégis azt mutatja, hogy az opak, azaz átlátszatlan épületszerkezetek (padlószerkezet, homlokzat, a zárófödém vagy tetőszerkezet) esetében 0,15 W/(m2K) U-érték fölött meglehetősen nehéz elérni a passzívház szintet. Családi házaknál ez az érték, az általában kedvezőtlenebb felület/térfogat-arány következtében közelebb áll a 0,10 W/(m2K) értékhez.

Ablakok esetében a passzívház szabvány nem energetikai előírást, hanem egy, a kellemes lakókomfortot biztosító ajánlást tesz, azaz ablak U-értéke beépítés után ne haladja meg a 0,85 W/(m2K) értéket. Ilyen U-érték mellett ugyanis téli hidegben az ablak belső felületének a hőmérséklete még nem lesz annyival alacsonyabb, hogy légáramlás induljon el, huzatérzet alakuljon ki.

10 tipp, amit ha ismer, milliókat megspórolhat az építkezésen!

Ha szeretné elkerülni a házépítés buktatóit, kérje e-mail sorozatban a milliókat érő tippeket!

Megismertem és elfogadom az adatvédelmi tájékoztatót.