Energiahatékony ház tervezés

Passzívházkritériumok

Egy épület akkor kapja meg a passzívház minősítést, ha

  • fajlagos fűtési energiaigénye ≤ 15 kWh/(m2év) vagy fajlagos fűtési hőszükséglete ≤ 10 W/m2
  • légtömörsége (n50) ≤ 0,6 1/h és
  • fajlagos összes primerenergia-szükséglete ≤ 120 kWh/(m2év).

A passzívház, ugyan azon a feltevésen alapult, hogy a szükséges minimális hő a szellőztetőrendszeren keresztül, légfűtéssel kerül az épületbe, de ez nem szerepel kritériumként. A kritérium pusztán csak az, hogy a fajlagos fűtési energiaigény nem haladhatja meg a 15 kWh/(m2év) értéket. Bevitelének módja nem kötött, történhet klasszikusan légfűtéssel, felületfűtéssel, ezek kombinációjával vagy egyéb módon is.

További ajánlások

A nyári túlmelegedés gyakorisága ne legyen több 10%-nál. Ez azt jelenti, hogy a 25 °C-os belső határhőmérsékletnél az év maximum 10%-ban lehet magasabb hőmérséklet a lakáson belül.

Amennyiben aktív hűtésre lenne szükség, a hűtési energiaigény sem haladhatja meg a 15 kWh/(m²év)-et. Erre közép-európai klíma mellett általában nincs szükség. A kellemes nyári komfort megoldható kizárólag passzív hűtéssel.

Érdemes megemlíteni, hogy a passzívházkritérium akkor is teljesülhet, ha egy épület fajlagos fűtési energiaigénye ugyan meghaladja a 15 kWh/(m²év) értéket, azonban a fajlagos fűtési hőszükséglet-kritérium teljesül, tehát az nem haladja meg a 10 W/m²-t. Ez a magyarországi kontinentális klíma mellett, a hideg telek következtében általában nem fordul elő.

 

10 tipp, amit ha ismer, milliókat megspórolhat az építkezésen!

Ha szeretné elkerülni a házépítés buktatóit, kérje e-mail sorozatban a milliókat érő tippeket!

Megismertem és elfogadom az adatvédelmi tájékoztatót.